Nowości

Jak rozruszać zastane hamulce: porady Brembo

08 maja 2020

Można go uniknąć, wykonując kilka prostych czynności.

Restrykcje z powodu pandemii zmieniły sposób życia wielu ludzi. Wielu z nas pracuje w swoich domach, a korzystanie z samochodu zostało ograniczone wyłącznie do niezbędnych podróży zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami. Oznacza to, że samochody, przez pewien czas, będą stać na parkingach. W przypadku tych osób, które nie dysponują garażami, ich samochody są narażone na oddziaływanie warunków środowiskowych.
Długo nieużywane hamulce mogą działać niepoprawnie.
 
Na powierzchni tarcz hamulcowych może powstać rdzawy nalot, który w przypadku normalnego korzystania z pojazdu, znika tuż po użyciu hamulców.
Ale jeśli z samochodu nie korzysta się przez pewien czas, może to spowodować powstawanie coraz większych obszarów dotkniętych korozją. Rdza na powierzchni hamulców może powodować hałas podczas hamowania, ale – co bardziej martwiące – może nawet wydłużyć drogę hamowania z powodu ograniczonych osiągów układu hamulcowego.
 
Nie jest to jedyny problem, ponieważ jeśli pojazd pozostawiono z włączonym hamulcem postojowym, klocki/szczęki przylegały przez pewien czas do tarcz/bębnów.  Tworząca się wówczas rdza może spowodować, że komponenty te skleją się ze sobą i przy kolejnej próbie użycia samochodu poruszenie kołami może być utrudnione. Zjawisko takie zwane jest sklejeniem się materiału ciernego.
 
Można go uniknąć, wykonując kilka prostych czynności:
  • Uruchom silnik, zwolnij hamulec postojowy i przestaw nieco samochód do przodu i do tyłu, delikatnie włączając hamulce.
  • Pozwoli to usunąć korozję z powierzchni hamulców, zapobiegnie jej powstaniu w przyszłości, a co za tym idzie uchroni nasz układ przed poważnymi usterkami.
    Zaleca się wykonywać tę czynność raz w tygodniu i można ją połączyć z pracą silnika wymaganą przez 15 minut w celu naładowania akumulatora i utrzymania go w odpowiedniej kondycji.
  • Jeśli nie jesteś w stanie wykonywać tych niezbędnych czynności konserwacyjnych, zachowaj maksymalną ostrożność, kiedy po raz pierwszy skorzystasz z samochodu po długim postoju. Koniecznie sprawdź hamulce, delikatnie włączając je, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Niektóre dźwięki dobiegające z hamulców (pisk, zgrzyt, trzeszczenie) mogą występować przez pierwsze kilka kilometrów z powodu powstałej na nich rdzy.
  • Gdyby hałas nie ustępował i gdyby towarzyszyły mu inne objawy (drgania) lub, co gorsza, gdyby nie dało się ruszyć autem z powodu zablokowanych kół, skontaktuj się z najbliższym Ekspertem Brembo, który przywróci sprawność Twojego samochodu.
Brembo Parts close
Zapisz się do newslettera
Otrzymuj nowości ze świata Brembo, informacje na temat nowych produktów oraz pomoc techniczną.
Zapisz się teraz!