Tekerlek silindirleri değişim talimatları

Lütfen tüm talimatları dikkatlice okuyun. Aynı talimatları ana fren silindiri paketinde de bulabilirsiniz. Ürünün tüm ömrü boyunca bunları muhafaza etmeyi unutmayınız. Aracınızı satmanız halinde, bunları yeni sahibine teslim ediniz.
 
Genel Bilgiler

1. Üretici tarafından önerilen fren hidroliğini kullanın. Fren hidroliğinin, fren hidroliği haznesi metil ruhları ile iyice yıkandıktan sonra tamamen değiştirilmesi gerekir.
2. Ürünün teknik yapısı nedeniyle, ana fren silindirlerinin kalifiye bir teknisyen tarafından değiştirilmesi gerekir ve bir talepte bulunmak için bunun fatura ile kanıtlanması gerekir.
3. Aracı stand üzerinde dengeleyin, tekerlekleri sökmeden önce mükemmel şekilde dengeli olduğundan emin olun, daha sonra fren tamburunu sökün.​​​​​​​
4. Sökme işlemine devam etmeden önce, doğru şekilde geri monte edebilmek için çeşitli bileşenlerin konumlarını not edin.​​​​​​​
5. Fren pabuçlarını, pabuç geri dönüş yayını ve otomatik ayar mekanizmasını sökün.​​​​​​​
6. Fren borusu konnektörü vidasını silindirden açın, boruya zarar vermediğinizden veya deforme etmediğinizden emin olun.
7. Her iki taraftaki tekerlek silindirlerini aynı anda değiştirmenizi öneririz.​​​​​​​
8. Fren hidroliğini tamamen boşaltın.
 
Değişim prosedürü
 
1. Eğer silindir destek plakası üzerin vidalanmışsa, montaj cıvatalarını sökün ve silindiri yatağından serbest bırakın. Eğer silindir geçmeli plakalarla monte edilmişse, geçmeli plakayı serbest bırakmak için el freni kablosu ve toz geçirmez kauçuk hortum bağlantısını kesin.
2. Eğer silindir bir Seeger halkası/halka segmanla desteklenmişse, bunu silindirden sökün ve silindiri destek plakasından sızdırmazlıkları ile birlikte kaydırın.​​​​​​​
3. Destek plakasını iyice temizleyin.
 
Montaj prosedürü
 
1. Destek plakasına vidalanmış silindirler için, yeni bir sızdırmazlık takın ve sonrasında silindiri destek plakasına montaj cıvataları ile sabitleyip, araç üreticisi tarafından önerilen torka sıkın.
2. Kayar tip silindirler için, destek plakasının kaydırma alanlarını gresleyin, diğer parçalara gres bulaşmamasına dikkat edin. Silindiri destek plakası üzerine yerleştirin ve geçmeli plakaları doğru yerleştiğinden emin olarak sabitleyin. Kauçuk toz geçirmez sızdırmazlığı geri takın ve el freni kablosunu yeniden bağlayın.
3. Geçmeli halkalarla monte edilmiş silindirler için, yeni kabloyu destek plakası üzerine yeni sızdırmazlıklarla takın ve halkayı doğru monte edin. Halihazırda takılmamışsa, yeni bir tahliye sistemi takın, el freni borusunu bağlayın, silindir ve boru konnektörü üzerindeki dişlerin uyumlu olduğundan emin olup, vidayı araç üreticisi tarafından önerilen tork ayarına sıkın.
4. Freni yeniden monte edin, pabuçlardaki aşınma durumunu dikkatlice kontrol edin; yeni pabuçlar takılması önerilir.​​​​​​​
5. Tamburun çentiklenmediğini veya aşınmadığını kontrol edin; şüphede kalırsanız değiştirin. Çentiklendiği taktirde tamburlar makinede düzeltilebilir (inceltilebilir), yolcu aracı veya hafif ticari araç üzerinde kabul edilebilir maksimum ölçüt (inceltme sonrasında) 1.5 mm'dir.​​​​​​​
6. Bütün parçaların doğru takıldığını kontrol edin.​​​​​​​
7. Tahliye sistemini ayarlayın, sızıntı kontrolü yapın.​​​​​​​
8. Teekerlekleri geri takın, aracı zmine indirin ve tekerlek bijonlarını sıkın.​​​​​​​
9. Bir test sürüşü gerçekleştirin.
 
 
Genel ve güvenlik bilgileri
Bu Brembo ürünü, geçerli tüm güvenlik standartlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ürünler, tasarlandıkları ve üretildikleri kullanım amacından farklı kullanılmamalıdır. Başka amaçlarla kullanım veya Üründe herhangi bir değişiklik ya da modifikasyon yapılması, Ürünün performansını etkileyebilir ve Ürünün emniyetsiz olmasına neden olabilir.
 
Bu türden modifikasyon veya uygunsuz kullanım, Sınırlı Garantiyi geçersiz kılacaktır ve Ürünü kullanın kişinin başkalarının fiziksel olarak yaralanmasından veya mülkiyete gelebilecek zararlardan sorumlu tutulmasına neden olabilir.
 
Bu talimatlarda kullanıldığı şekliyle "TEHLİKE!", uyulmadığı taktirde yüksek olasılıkla ciddi yaralanmaya veya hatta ölüme neden olabilecek prosedürler anlamına gelmektedir. “DİKKAT”” uyulmadığı taktirde fiziksel zarara neden olabilecek prosedürler anlamına gelirken, “UYARI!” ise uyulmadığı taktirde araç hasarına neden olabilecek prosedürleri işaret etmektedir.

TEHLİKE!
Değişim prosedürüne başlamadan önce, yedek parçaların, aracın marka ve modeline uygunluğundan emin olun. Bu Ürünün, monte edilmiş olduğu aracın güvenli kullanımında hayati öneme sahiptir ve sadece Ürünün amacına uygun montajı ve kullanımında eğitim almış ve/veya deneyimli, kalifiye ve yetenekli bir kişi tarafından monte edilmesi amaçlanmıştır.

Montajı yapacak kişinin, bu iş için uygun aletlere ve araç tamiri yapacak bilgi ve deneyime sahip olması gereklidir. İster bu Talimatların tamamen ve doğru şekilde izlenmemesinden, ister başka nedenlerden kaynaklı olarak yapılan uygunsuz veya yanlış montaj, Sınırlı Garantiyi geçersiz kılacak ve montajı yapan kişinin, olası kişisel yaralanma veya mal zararlarından sorumlu tutulmasına neden olabilecektir.
Brembo, yanlış monte edilmiş bir değişim ürününe sahip aracın kullanımından kaynaklanan zarar veya yaralanmalardan sorumlu tutulamaz.
 
Bu Ürünle değiştirilen kullanılmış ürün, başka herhangi bir ürüne monte edilmemelidir. Maddi zarara ve ölüm de dahil olmak üzere kişisel yaralanmaya neden olabilir. 
 
Haznedeki fren hidroliği seviyesinin her zaman hazne üzerinde gösterilen minimum ve maksimum seviyeleri arasında olduğunu kontrol edin. Yanlış seviye, fren hidroliği sızıntılarına veya fren sisteminin verimliliğinin azalmasına neden olabilir. Hazne içinde çok fazla veya çok az fren hidroliği, frenlerin düzgün çalışmamasına ve ölüm de dahil olmak üzere kişisel yaralanmalara neden olabilir. 
 
DİKKAT!
Değiştirilen parçalar, kanuna uygun olarak bertaraf edilmelidir.
Ürünü, parçalarını ve bileşenlerini keskin şekilde çarpmaktan ve/veya zarar vermekten kaçınmak hayati öneme sahiptir, çünkü verimlilikleri bozulabilir ve arızaya neden olabilir. Gerekiyorsa, hasarlı parça veya bileşeni değiştirin. Yaralanmayı önlemek için aşağıdakileri öneririz:
  • Keskin kenarlara sahip bileşenlerin sökülmesi ve montajı esnasında mutlaka eldiven giyin.
  • Cilt yüzeylerinin balata sürtünme malzemesine ve fren pabuçlarına doğrudan temas etmesine izin vermeyin, tahrişe neden olabilir.
Garanti
Bu Ürünün, üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğunu ve malzeme ve işçilik ayıpları içermediğini garanti ederiz. Garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren iki yıl veya kanunların öngördüğü daha uzun bir süre ile sınırlıdır. Garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren iki yıl veya kanunların öngördüğü daha uzun bir süre ile sınırlıdır. Bir kusur tespit edilmesi halinde, tespit edilmesini müteakip 60 gün içinde ve satın alma tarihinden itibaren iki yıl içinde bildirilmelidir. Kusurun doğrulanması ve garanti kapsamına girmesi halinde, Ürün, tamir edilir veya yeni ya da tamamen yenilenmiş bir Ürün ile değiştirilir. Kısmen veya tamamen yanlış kullanım, yangın, kimyasal aşınma, kötüye kullanım veya kullanım amacı dışında kullanım, uygun olmayan bir model üzerinde kullanım, yanlış montaj veya üretici tarafından belirtilenin haricinde montaj ya da Ürünün Üretici tarafından talimatlarda belirtilen şekilde bakımının yapılmamasından kaynaklanan hasarlar, garanti kapsamı dışındadır.

Sormak istediğiniz başka bir şey var mı?

Brembo teknik destek ekibiyle iletişime geçin. Teknisyenlerimiz sizinle en kısa zamanda iletişime geçecek.
Dizine geri dön
Araba uydurma
Sonraki makaleyi oku
Ana fren silindirleri değişim talimatları
Gizlilik Politikası">