Arabalarda ve hafif ticari araçlarda fren pabucu değişim talimatları

Lütfen tüm talimatları dikkatlice okuyun. Aynı talimatları fren pabucu paketinden de bulabilirsiniz. Ürünün tüm ömrü boyunca bunları muhafaza etmeyi unutmayınız. Aracınızı satmanız halinde, bunları yeni sahibine teslim ediniz.

Bu montaj talimatları, standart tamir işleri için bir rehber olup, farklı fren sistemleri için geçerli olabilecek bazı farklı özellikleri göz ardı ediniz. Araç ve fren sistemi üreticileri tarafından hazırlanan özel talimatlara detaylı olarak uyulmalıdır.

 

Öncelikle, üretim yılına ve fren sistemine göre aracınız için uygun pabuç için doğru referans seri numarasını tam olarak belirlemeniz gerekmektedir. Fren pabuçları tüm aksta değiştirilmelidir.
 
Değişim prosedürü
 
Fren pabuçlarını değiştirmeden önce aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririz:
 
A car in the correct position and another in the incorrect position
1. Aracınızın bloke edildiğinden ve tamir esnasında hareket etmeyeceğinden emin olun, kaldırın ve dengesini kontrol edin (Şek. 1).
 

DİKKAT! güvenliğiniz için daima uygun ve güvenilir tamir aletleri kullanın.

Springs securing the shoes to the back plate
2.  Her defasında tek bir tekerleği sökün, diğer tekerleği montaj referansı olarak alın.
 

DİKKAT! tamburu söktükten sonra fren pedalını çalıştırmayın.

 
3. Pabuçları destek plakasına sabitleyen yayları sökün (Şek. 2).
 
Hand brake cable
4. El freni kablosu kancasını çıkartın (Şek. 3).
 
DİKKAT! kablonun aşınmadığını veya hasarlı olmadığını kontrol edin; aksi halde değiştirilmesi gerekecektir
 
5. Pabuçları çıkartın ve silindiri sökün.
Brush for cleaning and breathing in air with dust prohibition
6. Nemli bir bez ve deterjan kullanarak plakayı ve tamburu temizleyin (madeni yağ bazlı veya benzeri deterjanlar kullanmayın).
 

DİKKAT! temizleme esnasında toz kaldırmayın, solunması halinde sağlığınız için zararlı olabilir. Kapalı alanda çalışıyorsanız lütfen güvenlik maskesi takın (Şek. 4).

 
DİKKAT! tsilindirlerde bulunan fren hidroliği aşındırıcıdır ve zarar verebilir; dikkatli çalışın, fren hidroliğinin dökülmesine izin vermeyin.
 
 
 
 
Montaj prosedürü
 
1. Yeni silindiri destek plakası üzerine geri takın ve fren hidroliği borusunu vidalayın.
Preassembled kit: arrows indicating how to remove the bottom stirrup
2. Sadece ÖN MONTAJLI KİT kullanılıyorsa: Taban etriyesini sökün (Şek. 5).
Arrows indicating where to apply grease
3. Plakanın pabuçlarla temas eden kısmı üzerine yüksek sıcaklığa dayanıklı bir gres uygulayın (Şek. 6).
Prohibition from applying lubricant or grease to the brake friction material or the inside of the drum
4. DİKKAT!  gres, fren sürtünme malzemesi üzerine veya tambur içine uygulanmamalıdır, fren sisteminin doğru çalışmasını tehlikeye atabilir (Şek. 7).
Hand brake cable, shoes and back plate
5. El freni kablosunu bağlayın ve pabuçları plaka üzerine yerleştirin (Şek. 3).
Springs to secure the shoes to the back plate
6. İlgili yayları kullanarak pabuçları destek plakası üzerine sabitleyin (Şek. 2).
Shoes to be repositioned in their seat without tampering
6. Pabuçları, orijinal montajda olduğu gibi yatakları içine ortalayın.
 
DİKKAT! otomatik ayar cihazlarının doğru çalışmasını sağlamak için bunları kurcalamayın (Şek. 8).
 
7.  Bütün mekanizmaların ve kolların doğru çalıştığını kontrol etmek için el frenini hafifçe çalıştırın, daha sonra her şeyi ilk konumuna geri getirin.
Operating the hand brake using the pedal
8. Tamburu geri monte edin ve otomatik ayar cihazını, fren pedalını bir çok kez çalıştırarak ayarlayın, daha sonra fren hidroliği devresini tahliye edin (Şek. 9)
 
ÖNEMLİ! bu pakette yer alan yedek parçalar, sürücü tarafından monte edilmemelidir (İtalyan Kanunu 122/92 uyarınca yasaktır) - daima uzman tamirciler ve servislerle irtibat kurun.
 
9. Fren pabuçları tüm aksta değiştirilmelidir.
 
Genel ve güvenlik bilgileri
Bu Brembo ürünü, geçerli tüm güvenlik standartlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ürünler, tasarlandıkları ve üretildikleri kullanım amacından farklı kullanılmamalıdır. Başka amaçlarla kullanım veya Üründe herhangi bir değişiklik ya da modifikasyon yapılması, Ürünün performansını etkileyebilir ve Ürünün emniyetsiz olmasına neden olabilir.
 
Bu türden modifikasyon veya uygunsuz kullanım, Sınırlı Garantiyi geçersiz kılacaktır ve Ürünü kullanın kişinin başkalarının fiziksel olarak yaralanmasından veya mülkiyete gelebilecek zararlardan sorumlu tutulmasına neden olabilir.
 
Bu talimatlarda kullanıldığı şekliyle "TEHLİKE!", uyulmadığı taktirde yüksek olasılıkla ciddi yaralanmaya veya hatta ölüme neden olabilecek prosedürler anlamına gelmektedir. “DİKKAT”” uyulmadığı taktirde fiziksel zarara neden olabilecek prosedürler anlamına gelirken, “UYARI!” ise uyulmadığı taktirde araç hasarına neden olabilecek prosedürleri işaret etmektedir.

TEHLİKE!
Değişim prosedürüne başlamadan önce, yedek parçaların, aracın marka ve modeline uygunluğundan emin olun. Bu Ürünün, monte edilmiş olduğu aracın güvenli kullanımında hayati öneme sahiptir ve sadece Ürünün amacına uygun montajı ve kullanımında eğitim almış ve/veya deneyimli, kalifiye ve yetenekli bir kişi tarafından monte edilmesi amaçlanmıştır.

Montajı yapacak kişinin, bu iş için uygun aletlere ve araç tamiri yapacak bilgi ve deneyime sahip olması gereklidir. İster bu Talimatların tamamen ve doğru şekilde izlenmemesinden, ister başka nedenlerden kaynaklı olarak yapılan uygunsuz veya yanlış montaj, Sınırlı Garantiyi geçersiz kılacak ve montajı yapan kişinin, olası kişisel yaralanma veya mal zararlarından sorumlu tutulmasına neden olabilecektir.
Brembo, yanlış monte edilmiş bir değişim ürününe sahip aracın kullanımından kaynaklanan zarar veya yaralanmalardan sorumlu tutulamaz.
 
Bu Ürünle değiştirilen kullanılmış ürün, başka herhangi bir ürüne monte edilmemelidir. Maddi zarara ve ölüm de dahil olmak üzere kişisel yaralanmaya neden olabilir. 
 
Haznedeki fren hidroliği seviyesinin her zaman hazne üzerinde gösterilen minimum ve maksimum seviyeleri arasında olduğunu kontrol edin. Yanlış seviye, fren hidroliği sızıntılarına veya fren sisteminin verimliliğinin azalmasına neden olabilir. Hazne içinde çok fazla veya çok az fren hidroliği, frenlerin düzgün çalışmamasına ve ölüm de dahil olmak üzere kişisel yaralanmalara neden olabilir. 
 
DİKKAT!
Değiştirilen parçalar, kanuna uygun olarak bertaraf edilmelidir.
Ürünü, parçalarını ve bileşenlerini keskin şekilde çarpmaktan ve/veya zarar vermekten kaçınmak hayati öneme sahiptir, çünkü verimlilikleri bozulabilir ve arızaya neden olabilir. Gerekiyorsa, hasarlı parça veya bileşeni değiştirin. Yaralanmayı önlemek için aşağıdakileri öneririz:
  • Keskin kenarlara sahip bileşenlerin sökülmesi ve montajı esnasında mutlaka eldiven giyin.
  • Cilt yüzeylerinin balata sürtünme malzemesine ve fren pabuçlarına doğrudan temas etmesine izin vermeyin, tahrişe neden olabilir.
  • Fren balatalarının, disklerin, kaliperlerin, fren borularının vb. sürtünme malzemesini gresler, yağlar, diğer yağlayıcılar veya madeni yağ bazlı temizlik maddeleriyle temas ettirmeyin, fren arızasına neden olabilir. Gerekiyorsa, kontamine olan parçaları değiştirin. Fren balataları, aks setleri halinde değiştirilmelidir.
  • Keskin aletler kullanmayın, bunların yanlış kullanımı hasara neden olabilir. Sadece özel aletler kullanın (tork anahtarı, genişletme aleti, çekme kancaları, vb.).
  • Üzerinde çalışırken fren sisteminin herhangi bir parçası üzerinde hasar gözlemlenmesi halinde derhal düzeltilmelidir.
Garanti
Bu Ürünün, üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğunu ve malzeme ve işçilik ayıpları içermediğini garanti ederiz. Garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren iki yıl veya kanunların öngördüğü daha uzun bir süre ile sınırlıdır. Garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren iki yıl veya kanunların öngördüğü daha uzun bir süre ile sınırlıdır. Bir kusur tespit edilmesi halinde, tespit edilmesini müteakip 60 gün içinde ve satın alma tarihinden itibaren iki yıl içinde bildirilmelidir. Kusurun doğrulanması ve garanti kapsamına girmesi halinde, Ürün, tamir edilir veya yeni ya da tamamen yenilenmiş bir Ürün ile değiştirilir. Kısmen veya tamamen yanlış kullanım, yangın, kimyasal aşınma, kötüye kullanım veya kullanım amacı dışında kullanım, uygun olmayan bir model üzerinde kullanım, yanlış montaj veya üretici tarafından belirtilenin haricinde montaj ya da Ürünün Üretici tarafından talimatlarda belirtilen şekilde bakımının yapılmamasından kaynaklanan hasarlar, garanti kapsamı dışındadır.

Sormak istediğiniz başka bir şey var mı?

Brembo teknik destek ekibiyle iletişime geçin. Teknisyenlerimiz sizinle en kısa zamanda iletişime geçecek.
Dizine geri dön
Araba uydurma
Sonraki makaleyi oku
Fren pabucu kitleri değişim talimatları
Gizlilik Politikası">