25 czerwca 2020

Lato 2020: Czy Twoje hamulce są gotowe do drogi?

By lato było beztroskie, nie zapomnijcie o kontroli hamulców

Nasze samochody przez długi czas były pozostawione w garażu lub na parkingu. Kampania #zostańwdomu sprawiła, że ruch na głównych drogach był ograniczony, a wielu z nas odzwyczaiło się od codziennej jazdy samochodem.
 
Gotowi do drogi? Start!
Tego lata będziemy mieli okazję nadrobić stracony czas: ograniczona dostępność lotów oraz zalecenia do unikania transportu zbiorowego na rzecz samochodów prywatnych spowoduje, że będziemy z nich korzystać bardziej niż kiedykolwiek.

Dlatego właśnie chcielibyśmy, żeby nasz samochód działał jak szwajcarski zegarek, również wówczas, gdy będziemy setki kilometrów od domu. Awarie absolutnie nie mieszczą się w planie urlopowym, zwłaszcza te dotyczące układu hamulcowego.
 
Wpadnij do mechanika Brembo Expert
Gorąco zachęcamy, aby przed wyjazdem poddać samochód kontroli, najlepiej przez wykwalifikowanego mechanika Brembo Expert: dzięki technicznemu przeszkoleniu organizowanemu przez Brembo samochód zostanie odpowiednio przygotowany do drogi.
 
Mechanik sprawdzi przede wszystkim:
  • poziom płynów (płynu chłodzącego, hamulcowego i płynu do spryskiwaczy) oraz ich stan; 
  • grubość klocków i tarcz hamulcowych;
  • występowanie jakichkolwiek wyżłobień lub pęknięć na powierzchni tarcz;
  • stan ogólny zacisków hamulcowych;
  • działanie świateł samochodu (światła pozycyjne, drogowe i mijania, światła przeciwmgłowe, stop, kierunkowskazy itp.);
  • poziom naładowania akumulatora;
  • działanie układu klimatyzacji;
  • zużycie opon i ciśnienie w oponach.
 
Wszystkie elementy układu hamulcowego muszą być w doskonałym stanie, ponieważ jeśli nawet tylko jeden z nich będzie nadmiernie zużyty (klocek lub tarcza) albo nie do końca sprawny (zacisk lub inne elementy hydrauliczne) lub jeśli dany układ okaże się nieszczelny (wyciek płynu hamulcowego), samochód nie zahamuje bezpiecznie.
 
 
 
 
A po opuszczeniu serwisu…
Każdy, kto uważa, że po odebraniu samochodu od mechanika wszystkie możliwe problemy ma już za sobą, jest w dużym błędzie. Aby układ hamulcowy działał w pełni sprawnie, element mechanicnze oraz hydrauliczne wymagają pokonania dystansu ok. 300 km, który zapewni ich tzw. dotarcie.

W okresie docierania układu nie zaleca się wywierania zbyt dużych obciążeń na materiał cierny.
Lepiej unikać gwałtownego hamowania i długotrwałego naciskania na pedał hamulca. A wręcz przeciwnie, zaleca się łagodne i krótkie hamowanie, aby umożliwić wzajemne dopasowanie się klocków oraz tarcz względem siebie.

Jeżeli rodzaj podróży, którą zamierzasz odbyć, wiąże się z intensywnym użytkowaniem układu hamulcowego, lepiej jest przeprowadzić kontrolę hamulców i w razie potrzeby wymienić wadliwe elementy na kilka dni przed wyjazdem, aby móc je dotrzeć w bezpiecznych warunkach.
 
Jeszcze jeden ważny aspekt
Nawet w przypadku układu hamulcowego w idealnym stanie nie należy zapominać, że droga i czas hamowania zależą również od opon, na jakich się poruszamy. Przy jednakowym czasie reakcji kierowcy i jednakowych parametrach układu hamulcowego, w zależności od zastosowanych opon, rezultaty mogą być bardzo różne.

Do przeniesienia całego momentu hamującego na asfalt potrzebna jest wysokiej jakości opona, w dobrym stanie i z właściwym ciśnieniem. To ostatnie jest odwrotnie proporcjonalne do powierzchni gumy stykającej się z asfaltem: zbyt niskie ciśnienie wydłuża drogę hamowania, a zbyt wysokie utrudnia kontrolę nad samochodem podczas hamowania.

Dlatego w czasie urlopu zaleca się często sprawdzać ciśnienie w oponach, aby nie narażać się na zbyt długą i potencjalnie niebezpieczną drogę hamowania.
 
Polityka prywatności">