29 listopada 2018

Nowy zacisk Brembo GP4-MS: MotoGP na wyciągnięcie ręki

Pierwszy zacisk Brembo – typu monoblock i wykonany z litego kawałka materiału – jest już dostępny również do użytku drogowego

Chyba jeszcze nikt się na to nie odważył: zacisk hamulcowy z MotoGP dostępny w motocyklach drogowych! Firma Brembo podjęła wyzwanie i podczas targów EICMA 2018 dokonała premierowej prezentacji swojego pierwszego zacisku hamulcowego typu monoblock wykonanego z litego kawałka materiału w wersji dostępnej teraz także do użytku drogowego. 

Zacisk GP4-MS to najświeższa nowość w ofercie Brembo – światowego lideraw dziedzinie projektowania, opracowywania i produkcji układów hamulcowych – która stanie się nowym punktem odniesienia dla oceny osiągów hamulców w motocyklach drogowych.
 
 
Zacisk Brembo GP4-MS został zaprojektowany z myślą o entuzjastach ścigania się i tych, którzy do swoich motocykli chcieliby zamontować coś naprawdę innowacyjnego, a inspiracją  był zacisk typu monoblock stworzony dla MotoGP – teraz dostępny także w wersji dla masowego odbiorcy. Wyposażony w cztery tłoki o średnicy 30 mm, zacisk Brembo GP4-MS zmienia zasady obowiązujące w świecie zacisków do jazdy po drogach. 
 
Jego osiągi są bliskie wersjom używanym podczas najważniejszych zawodów motocyklowych na świecie dzięki połączeniu wszystkich cech, które wyróżniają zaciski Brembo używane w segmencie MotoGP, takich jak technologia monoblock, wykonanie z litego kawałka materiału, niklowane wykończenie powierzchni oraz projekt uwzględniający optymalizację topologiczną. 
 
Pod względem stylistycznym Zacisk GP4-MS przypomina przyszłościowe zaciski Brembo Racing, co ma zapewnić optymalną sztywność i niską masę.
 
 
Wykonany z jednolitego kawałka metalu
 
Podobnie jak zaciski Brembo używane podczas Mistrzostw Świata MotoGP i Superbike, tak i innowacyjny zacisk GP4-MS – do motocykli o skoku zawieszenia 100 mm – wykonano poprzez obróbkę litego kawałka aluminium. 
 
W porównaniu z podzespołami układów hamulcowych wykonywanych metodą odlewania, obróbka litego kawałka umożliwia korzystanie z materiałów o lepszych właściwościach mechanicznych i większej odporności na wysokie temperatury, a tym samym poprawę osiągów całego układu hamulcowego. 
 
 
Technologia monoblock  
 
W odróżnieniu od modeli z poprzedniej oferty GP4, Brembo GP4-MS łączy wykonanie z litego kawałka metalu z technologią monoblock, polegającą na użyciu pojedynczego bloku aluminium, która stwarza nowe możliwości w dziedzinie projektowania zacisków motocyklowych używanych do jazdy po drogach. 
 

 
Optymalizacja topologiczna
 
Proces ten jest efektem doskonalenia optymalizatorów topologicznych czyli oprogramowania czerpiącego z 40 lat doświadczeń Brembo w wyścigach Mistrzostw Świata przypieczętowanych niezliczonymi zwycięstwami. Ten program komputerowy umożliwił optymalizację kształtu korpusu zacisku. 
 
Cały proces zapewnia wyjątkową sztywność, bezprecedensową lekkość oraz mniejsze odkształcenia w wysokich temperaturach. 
 
 
Niklowane wykończenie 
 
Podobnie jak zaciski konkurencyjnych producentów, Brembo GP4-MS posiada niklowane wykończenie powierzchni. Oprócz atrakcyjnej stylizacji proces ten umożliwił przestrzeganie surowych tolerancji produkcyjnych, z korzyścią dla osiągów i precyzji funkcjonowania. 
 
Dzięki zamontowaniu podwójnego uszczelnienia – jednego wewnątrz tłoka i drugiego pełniącego funkcję osłony przeciwpyłowej – zacisk Brembo zapewnia maksymalną swobodę podczas jazdy bez konieczności przeprowadzania regularnych kontroli, jak ma to miejsce w zaciskach wyścigowych.
 
 
 
Zacisk Brembo GP4-MS to produkt o najwyższych osiągach wśród zacisków Brembo przeznaczonych dla motocykli drogowych. Uzupełnieniem rodziny GP4 jest zacisk Brembo GP4-RS typu monoblock, zacisk GP4-RR typu monoblock wykonany z litego kawałka materiału i przeznaczony wyłącznie do zastosowań wyścigowych oraz dwuczęściowy zacisk GP4-RX, także wykonany z litego kawałka materiału. 
 
Zestaw zacisków Brembo GP4-MS obejmuje także klocki spiekane o doskonałych parametrach – najlepszy wybór do jazdy mieszanej – oraz wszystkie małe części niezbędne do montażu wraz z odpowiednimi instrukcjami. 
 
W zestawie znajdują się także estetyczne, termoczułe naklejki, których w MotoGP używa się do oceny temperatury roboczej zacisków po każdej sesji. 
 
Zacisk Brembo GP4-MS jest przystosowany do klocków Brembo Racing Z04 używanymi podczas Mistrzostw Świata Superbike, Supersport i Moto2. 
 
Polityka prywatności">