19 marca 2019

Pobudka, nadchodzi wiosna!

Na co zwrócić uwagę w trakcie przeglądu układu hamulcowego

Zimowe miesiące mogą pozostawić swoje ślady na układzie hamulcowym naszego samochodu: oto kilka wskazówek, co należy sprawdzić i w jaki sposób przeprowadzić konserwację tarcz, zacisków i klocków hamulcowych.
 
Po zimie pełnej wilgoci, deszczu i śniegu, niskich temperatur oraz soli drogowej, nadejście wiosny zbiega się z nagłym pobudzeniem zmysłów. Jest to zachęta do wyjścia z letargu i rozkoszowania się przyrodą a także poprawą warunków drogowych. Skoro widok kwitnących wzgórz niesie ze sobą wielkie pragnienie pozostawienia brzydkiej pogody w tyle, należy upewnić się, że działanie zimowych czynników atmosferycznych nie pogorszyło stanu tarcz i klocków hamulcowych. Skumulowany efekt opadów deszczu, surowego klimatu i oblodzonych nawierzchni może przyspieszyć zużycie niektórych podzespołów układu hamulcowego w naszym samochodzie. Oprócz standardowej wymiany opon na letnie, warto przeprowadzić przegląd układu hamulcowego  i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości. Skąd wiemy, które elementy sprawdzić i czy występują usterki? Jakie czynności konserwacyjne należy wykonywać przy hamulcach?
 
 
Sygnały alarmowe: kiedy przeprowadzić przegląd hamulców?
 
Tak jak nasze zmysły są wyostrzone przez wiosenne przebudzenie, tak i my możemy dostrzec pewne symptomy pogorszenia się stanu układu hamulcowego. Mogą to być podejrzane odgłosy lub wibracje podczas hamowania, widoczne okręgi lub pęknięciana powierzchni tarczy hamulcowej a także włączanie się samej kontrolki ostrzegawczej na desce rozdzielczej. Zwykłe okresowe kontrole mogą nie być wystarczające i w przypadku występowania takich sygnałów zaleca się, aby nie czekać z przeprowadzeniem przeglądu hamulców. Zazwyczaj kontrola układu odbywa się co 15 000/20 000 kilometrów, ale wpływ zimowych czynników atmosferycznych może przyspieszyć zużycie układu hamulcowego. Dlatego też sezonowa wymiana opon to doskonała okazja , aby poddać dokładnej kontroli stan materiałów ciernych i innych podzespołów układu mającego aktywny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Kolejny element, który powinien zostać sprawdzony to płyn hamulcowy, który jest z natury higroskopijny, co oznacza, że ma tendencję do pochłaniania wilgoci, która przenika do układu z otoczenia poprzez przewody hydrauliczne. Powoduje to obniżenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego i prowadzi do powstania korka parowego (Vapour Lock). Wrzenie płynu, może prowadzić do znacznego wydłużenia drogi hamowania w najbardziej krytycznych sytuacjach. Aby tego uniknąć, niezbędne jest przestrzeganie zalecanych przez producenta harmonogramu kontroli i wymiany płynu. 
 
 
Tarcze, zaciski i klocki: eksploatacja
 
Szczególną uwagę należy również zwrócić na aspekty fizyczne, takie jak grubość tarcz i klocków. W celu zapewnienia maksymalnych osiągów tarczy, a co za tym idzie, najwyższego poziomu bezpieczeństwa, grubość tarczy hamulcowej nie może spaść poniżej  grubości granicznej wyrażonej za pomocą parametru Minimum Thickness (Min TH). Analogiczna sytuacja dotyczy także klocków: wskaźniki elektryczne i akustyczne do wykrywania zużycia, a także staranna kontrola przeprowadzona przez mechanika pozwalają odpowiedzieć na pytanie czy konieczna jest ich wymiana. Klocek zużywa się średnio dwa razy szybciej niż tarcza hamulcowa, dlatego też należy pamiętać, że przy każdej wymianie tarcz konieczna jest także wymiana klocków. 

Jeśli chodzi o zaciski hamulcowe, zagrożenia są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi. Proces niszczenia pogłębia się w trakcie miesięcy zimowych, podczas jazdy po mokrych, oblodzonych lub pokrytych solą i piaskiem drogach. Sól, oprócz pozytywnego wpływu na roztapianie lodu i zwiększenia bezpieczeństwa jazdy, ma także oddziaływanie negatywne - powoduje korozję metali, lakierów i gumowych elementów tworzących zacisk i układ hamulcowy. Aby zapobiec nieprawidłowościom i usterkom zacisków, warto zwrócić się do zaufanego mechanika w celu przeprowadzenia szczegółowego przeglądu. Brembo oferuje również rozwiązanie alternatywne względem naprawy, dzięki szerokiej gamie regenerowanych zacisków, które, wraz z całkowicie nowymi podzespołami, poddawane są specjalnym testom funkcjonalnym, aby mogły spełniać takie same standardy techniczne, jakie gwarantuje oryginalne wyposażenie.

Również wiosną bezpieczne hamowanie jest priorytetem, którego nie wolno nam zaniedbać. Brembo zawsze troszczy się o stan układu hamulcowego, oferując najnowocześniejsze rozwiązania. Jednym z przykładów są nowe klocki Brembo Xtra, zaprojektowane, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo także podczas szybkiej jazdy, dzięki specjalnej mieszance składającej się z ponad 30 różnych materiałów. W połączeniu z tarczami Brembo Max i Brembo Xtra, klocki te gwarantują doskonałe osiągi, trwałość i komfort użytkowania.
 
Skuteczne hamulce to nasza specjalność: aby jeździć bezpiecznie trzeba mieć na uwadze układ hamulcowy samochodu, a zmieniające się pory roku wykorzystywać do  oceny jego stanu! 
Polityka prywatności">