Hamulce przyszłości: Krótka historia samochodów

 

Część 1. Samochody wczoraj, dziś i jutro

 
Jak zmieniały się obecne samochody w porównaniu z tymi z przeszłości i jakich można się spodziewać zmian wkrótce? Jak te przemiany wpłynęły i będą wpływać na układ hamulcowy oraz poszczególne jego komponenty? Na pytania te odpowiemy, analizując w tej pierwszej części dotychczasową ewolucję samochodów aż po obecne czasy, a następnie – w drugiej części „Hamulców przyszłości” – przyjrzymy się głównym trendom, które mają przyczynić się do kształtowania samochodu przyszłości, a zwłaszcza takim zagadnieniom, jak: 
  • poszanowanie środowiska
  • bezpieczeństwo
  • mobilność
 
Wreszcie, w trzeciej części, przeanalizujemy szczegółowo wpływ tych przemian na układ hamulcowy oraz – bardziej ogólnie – na rynek części zamiennych.
 
 

Od samochodów dawniej do samochodów dziś: co się zmieniło?

 
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat samochody przeszły wiele różnych transformacji, ale – jak wkrótce się przekonamy – główne właściwości pozostały niezmienione. Weźmy jako przykład model Golf, który wprowadzono na rynek w 1975 roku, czyli ponad 45 lat temu.

Jeśli przeanalizujemy pięć generacji tego modelu z podobnymi silnikami benzynowymi, od Golfa I z 1975 roku do Golfa VII z 2012 roku, odkryjemy, że na przestrzeni lat zwiększeniu uległa nie tylko masa samochodu, lecz także jego prędkość maksymalna, a tym samym moc silnika. Parametry te zmieniły się w większości samochodów produkowanych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.
 
Od samochodów dawniej do samochodów dziś: co się zmieniło?
 
Wzrost masy nastąpił z różnych powodów, w szczególności ze względu na zwiększenie wymiarów samochodów i większą liczbę systemów bezpieczeństwa, wzmocnień w drzwiach i poduszek powietrznych, a także na obecność wielu nowych urządzeń elektronicznych.

Wzrost masy i prędkości w oczywisty sposób wiązał się z koniecznością stosowania coraz mocniejszych układów hamulcowych w celu rozproszenia energii kinetycznej i, co za tym idzie, ciepła powstającego podczas hamowania.
 
Należy jednak zauważyć, że w ciągu 130 lat od momentu wynalezienia samochodu zasadniczo pozostał on niezmieniony pod względem jego głównych składowych:
  • mózg: kierowca
  • serce: silnik spalinowy
  • nogi: koła.
 
 

Samochody przyszłości: główne trendy

 
Jak twierdzi większość ekspertów, przyszłość motoryzacji będzie zależała od trzech głównych trendów
  • ekologia: redukcja emisji oraz elektryfikacja układów napędowych
  • bezpieczeństwo: coraz bardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy
  • mobilność: nowy sposób interakcji z samochodem. 
 
Ten ostatni aspekt uwarunkowany jest mobilnością typu pay-per-use preferowaną przez nowe pokolenia: pokolenie Y nie jest bowiem zainteresowane posiadaniem samochodu, raczej woli korzystać z aplikacji i co pewien czas wybrać preferowany środek transportu.
 
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ekologia, bezpieczeństwo i mobilność będą warunkowały przyszłość samochodu, to bez wątpienia również jego elementy przejdą istotną przemianę, w tym także układ hamulcowy, ale o tym opowiemy w drugiej części.

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Dodatkowe informacje
Przeczytaj kolejny artykuł
Hamulce przyszłości: Układ hamulcowy przyszłości
Polityka prywatności">