X Range: najlepsze osiągi i bezpieczeństwo

 
Gamma X marki Brembo obejmuje tarcze nawiercane Brembo Xtra i tarcze z nacięciami na powierzchni hamującej Brembo Max, a także klocki Xtra.

Obecność otworów i nacięć na powierzchni hamującej przekłada się na znaczną poprawę osiągów układu hamulcowego dzięki następującym właściwościom:
  • lepsza przyczepność klocka względem tarczy;
  • czyszczenie i odnawianie materiału ciernego klocka;
  • odprowadzanie wody;
  • odprowadzanie gazów;
  • lepsze chłodzenie układu hamulcowego.
 
X Range: najlepsze osiągi i bezpieczeństwo 
 

Zalety otworów i nacięć na powierzchni ciernej

 
Otwory i nacięcia na tarczy hamulcowej zapewniają większą przyczepność klocka względem tarczy, a tym samym szybszą i skuteczniejszą reakcję układu hamulcowego, ponieważ tego typu modyfikacje zwiększają współczynnik tarcia.

Ponadto tarcze perforowane lub nacinane umożliwiają lepsze czyszczenie i ciągłe odnawianie się materiału ciernego klocka. Występuje w nich bowiem efekt „zgarniania”, który oczyszcza powierzchnię klocka z niebezpiecznych osadów materiału.

Trzecią zaletą jest przerywanie filmu wodnego, który osadza się na tarczy w przypadku jazdy po mokrej nawierzchni. Nacięcia skierowane na zewnątrz poprawiają odprowadzanie wody, jaka może się znajdować na powierzchni tarczy.

Jednocześnie otwory i nacięcia zwiększają zdolność do odprowadzania gazów, które tworzą się w wysokich temperaturach pomiędzy powierzchniami klocka i tarczy, powodując zjawisko „fadingu”, które z kolei zmniejsza współczynnik tarcia, a tym samym skuteczność hamowania.

I wreszcie nacięcia oraz otwory poprawiają zdolność do odprowadzania ciepła z tarczy hamulcowej i klocka, co zwiększa wydajność układu hamulcowego.
 

Klocki hamulcowe Xtra z BRM X L01

 
Tarcze perforowane lub nacinane mogą powodować większe zużycie klocków, dlatego zaleca się stosowanie specjalnie opracowywanych klocków, takich jak klocki Brembo Xtra wykonywane z mieszanki BRM X L01. Ten, składający się z 30 różnych komponentów, materiał marka Brembo przetestowała w różnych warunkach, zarówno w samochodach sportowych, a także w samochodach klasy średniej co spełni oczekiwania zarówno  dla miłośników jazdy sportowej jaki i bezpiecznego komfortu podróżowania. Gwarantuje on większą stabilność współczynnika tarcia w każdych warunkach użytkowania, zapobiegając powstawaniu „odpażeń” (hot spots) na powierzchni hamującej, zmniejszając wibracje i poprawiając wyczucie pedału podczas hamowania. Materiał BRM X L01 to również gwarancja dłuższej żywotności i równomiernego zużycia, co redukuję emisję pyłu i zapewnia lepsze utrzymanie felg w czystości.
 

Projekt i produkcja z homologacją ECE R 90

 
Przy projektowaniu i produkcji tarcz perforowanych i nacinanych konieczne jest przestrzeganie rygorystycznych wymagań, aby zapewnić najwyższy poziom wytrzymałości, sprawności, niezawodności, a przede wszystkim bezpieczeństwa.

Przy projektowaniu konieczne jest określenie właściwej ilości, rozmiarów, kształtu i położenia każdego otworu lub nacięcia, a po obróbce musi być wykonany test na hamowni i próba drogowa, aby zapewnić maksymalne osiągi układu i zgodność z wymogami producentów w zakresie bezpieczeństwa oraz wytrzymałości. Dlatego tarcze Xtra i Max oraz klocki Xtra posiadają homologację ECE R 90.

Najlepiej zawsze korzystać z rozwiązań popartych wieloletnim doświadczeniem i wiedzą  w projektowaniu i produkcji tarcz nacinanych i perforowanych oraz zawsze stosować klocki specjalnie zaprojektowane i przetestowane z myślą o tego typu specjalnych tarczach.

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Dodatkowe informacje
Przeczytaj kolejny artykuł
Płyn hamulcowy: niezbędny dla układu hamulcowego samochodu
Polityka prywatności">