Standardowe klocki hamulcowe czy klocki Xtra: które wybrać?

Jakie są różnice pomiędzy standardowymi klockami hamulcowymi a klockami Xtra?
 
Ze Stefano Previtali, Group Product Managerem w Business Unit Brembo Aftermarket, rozmawialiśmy na temat najważniejszych różnic między klockami standardowymi a klockami Xtra, aby pomóc użytkownikom w wyborze właściwego komponentu do posiadanego przez nich układu hamulcowego.
 
Stefano, klocki Brembo Xtra opracowano z myślą o zwiększaniu wydajności tarcz nawiercanych Xtra i tarcz nacinanych Brembo Max. Jakie korzyści zapewniają one w porównaniu z klockami standardowymi?
Klocki standardowe odpowiadające oryginałom są projektowane głównie z myślą o tarczach z powierzchnią hamującą nie poddawaną obróbce mechanicznej. Jednak z testów wynika, że zachowują się one nadzwyczaj dobrze również z tarczami z Gamy X, chociaż nie są wówczas podkreślane zalety wynikające z nawierceń czy nacięć wykonanych w tarczy.
Natomiast klocki Brembo Xtra, w przypadku użytkowania ich w połączeniu z tarczami Xtra i Max, zapewniają wysoką wydajność, a także doskonałe wyciszenie i trwałość. Obecność otworów i nacięć wpływa w istotny sposób na osiągi samych klocków, a tym samym na cały układ hamulcowy.
 
Jak, procentowo, możemy oszacować poprawę wydajności?
Trudno ocenić poprawę wydajności w wartościach procentowych, ponieważ w grę wchodzą liczne czynniki zewnetrzne (typ samochodu, oryginalny układ hamulcowy, styl jazdy kierowcy itd.). Możemy natomiast mówić o konkretnych korzyściach, jakie sam użytkownik - nawet jeśli nie jest ekspertem - może docenić, na przykład lepsze wyczucie pedału, szybsza reakcja hamulców, optymalne osiągi nawet przy wysokich temperaturach i ograniczone zużycie, biorąc pod uwagę typ produktu. Stały współczynnik tarcia również w przypadku zmieniającej się temperatury pozwala uniknąć tworzeniu się gorących punktów na powierzchni hamującej, a w konsekwencji pulsującego pedalu hamulca.
 
Czy istnieją inne korzyści ze stosowania klocków Xtra?
Testy zużycia pokazują ich większą trwałość w porównaniu z klockami standardowymi wspólpracującymi z tarczami Brembo Max i Brembo Xtra, co przekłada się również na mniejszą ilość pyłu na felgach.
 
Możemy oszacować, na ile większa jest ich trwałość w porównaniu z klockami standardowymi?
Stosowanie klocków Xtra z tarczami Max i Xtra zapewnia trwalość większą o 20% niż w przypadku używania klocków standardowych na tych samych tarczach.
 
Jak zdołano uzyskać tę poprawę?
To oczywiście zasługa mieszanki BRM X L01! Materiał, jaki wykorzystano w przypadku nowych klocków Xtra, jest bezpośrednim efektem know-how Brembo jako producent OE oraz produktów High Performance, Łączy w sobie najwyższą wydajność z cichą pracą.
Standardowe klocki hamulcowe czy klocki typu Xtra: które wybrać?
 

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Jak wybrać odpowiedni produkt
Przeczytaj kolejny artykuł
Jak dobrać właściwą część do mojego samochodu, używając funkcji wyszukiwania Brembo Parts?
Polityka prywatności">