Ana debriyaj ve ana fren silindiri değişim talimatları

Lütfen tüm talimatları dikkatlice okuyun. Aynı talimatları ana fren silindiri paketinde de bulabilirsiniz. Ürünün tüm ömrü boyunca bunları muhafaza etmeyi unutmayınız. Aracınızı satmanız halinde, bunları yeni sahibine teslim ediniz.
 
Genel Bilgiler
 
1. Üretici tarafından önerilen fren hidroliğini kullanın.
2. Fren hidroliğinin, fren hidroliği haznesi izopropil alkol ve metil ruhları ile iyice yıkandıktan sonra tamamen değiştirilmesi gerekir.
3. Ürünün teknik yapısı nedeniyle, ana debriyaj ve ana fren silindirlerinin kalifiye bir teknisyen tarafından değiştirilmesi gerekir ve bir talepte bulunmak için bunun fatura ile kanıtlanması gerekir.
4. Yeni araçların bir çoğunda, dişli kutusu göbeği yatağı içine monte edilmiş eş-merkezli bir yardımcı silindir bulunmaktadır; bu üniteyi değiştirmek için dişli kutusunun sökülmesi gerekir.​​​​​​​
5. Bu eş-merkezli yardımcı silindirlerin bazılarında bir besleme hattı ve tahliye borusu bulunmaktadır, o nedenle bu sistemlerin tahliyesi normalde kolaydır. Diğerlerinde ise, sistemin içine tahliye edildiği harici borulu tek bir besleme hattı bulunmaktadır. Bunların tahliyesi zor olabilir, o nedenle üreticinin talimatlarını net olarak izlemenizi öneririz.​​​​​​​
6. Bu yeni sistemlerden bazılarında, ana debriyaj silindirini ana fren silindirine bağlayan boru, silindirler içine bir klipsle sabitlenmiş ve küçük bir o-halka ile yalıtılmıştır. Sızıntıları önlemek için bu boruların doğru takıldığından emin olun.​​​​​​​
7. Artık bazı araçlarda ana debriyaj silindiri aracın içine monte edilmektedir, o nedenle bunları sökerken prosedürlerin izlenmesi önemlidir, çünkü direksiyon kolonu gibi kritik parçaların sökülmesi veya gevşetilmesi gerekebilir.
 
 
Değişim prosedürü
 
1. Aracı krikoyla kaldırın ve uygun stantlar ile destekleyin.
2. Araç üreticisi tarafından sağlanan kılavuzu izleyerek alt kaplamayı (trim) sökün
3. Borunun silindir bağlantısını sökün, hidroliğin dışarı akmasını önlemek için bağlantı girişini kauçuk bir tapa ile kapatın.
4. Araç üreticisi tarafından sağlanan kılavuzu izleyerek ana debriyaj silindirini veya ana fren silindirini sökün
5. Silindiri değiştirirken piston çapına/boyutuna dikkat edin.
 
 
Montaj prosedürü
 
1. Ana debriyaj silindirini ve ana fren silindirini aynı anda değiştirin.​​​​​​​
2. Silindirleri araç üreticisi talimatlarına göre monte edin.​​​​​​​
3. Ana debriyaj silindirinin %100 hizalı olduğundan emin olun ve itme çubuğunun silindir içine açılı şekilde itilmesini önlemek için sabitleyin.​​​​​​​
4. Boruyu bağlayın.​​​​​​​
5. Vidaları ve somunları uygun torka sıkın.​​​​​​​
6. Fren hidroliğini değiştirin.​​​​​​​
7. Debriyajı tahliye edin.​​​​​​​
8. Debriyaj pedalını bir çok kez çalıştırın.​​​​​​​
9. Fren hidroliği seviyesini kontrol edin ve gerekiyorsa üzerini tamamlayıp, kapağı geri takın.
10. Sistemi sızıntılara karşı kontrol edin.​​​​​​​
11. Pedalın konumunu kontrol edin ve gerekiyorsa ayarlayın.​​​​​​​
12. Araç üreticisi tarafından sağlanan kılavuzu izleyerek alt kaplamayı (trim) geri monte edin​​​​​​​
13. Bir test sürüşü yapın ve frenin ve debriyajın çalıştığını kontrol edin.
 
 
Genel ve güvenlik bilgileri
Bu Brembo ürünü, geçerli tüm güvenlik standartlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ürünler, tasarlandıkları ve üretildikleri kullanım amacından farklı kullanılmamalıdır. Başka amaçlarla kullanım veya Üründe herhangi bir değişiklik ya da modifikasyon yapılması, Ürünün performansını etkileyebilir ve Ürünün emniyetsiz olmasına neden olabilir.
 
Bu türden modifikasyon veya uygunsuz kullanım, Sınırlı Garantiyi geçersiz kılacaktır ve Ürünü kullanın kişinin başkalarının fiziksel olarak yaralanmasından veya mülkiyete gelebilecek zararlardan sorumlu tutulmasına neden olabilir.
 
Bu talimatlarda kullanıldığı şekliyle "TEHLİKE!", uyulmadığı taktirde yüksek olasılıkla ciddi yaralanmaya veya hatta ölüme neden olabilecek prosedürler anlamına gelmektedir. “DİKKAT”” uyulmadığı taktirde fiziksel zarara neden olabilecek prosedürler anlamına gelirken, “UYARI!” ise uyulmadığı taktirde araç hasarına neden olabilecek prosedürleri işaret etmektedir.

TEHLİKE!
Değişim prosedürüne başlamadan önce, yedek parçaların, aracın marka ve modeline uygunluğundan emin olun. Bu Ürünün, monte edilmiş olduğu aracın güvenli kullanımında hayati öneme sahiptir ve sadece Ürünün amacına uygun montajı ve kullanımında eğitim almış ve/veya deneyimli, kalifiye ve yetenekli bir kişi tarafından monte edilmesi amaçlanmıştır.

Montajı yapacak kişinin, bu iş için uygun aletlere ve araç tamiri yapacak bilgi ve deneyime sahip olması gereklidir. İster bu Talimatların tamamen ve doğru şekilde izlenmemesinden, ister başka nedenlerden kaynaklı olarak yapılan uygunsuz veya yanlış montaj, Sınırlı Garantiyi geçersiz kılacak ve montajı yapan kişinin, olası kişisel yaralanma veya mal zararlarından sorumlu tutulmasına neden olabilecektir.
Brembo, yanlış monte edilmiş bir değişim ürününe sahip aracın kullanımından kaynaklanan zarar veya yaralanmalardan sorumlu tutulamaz.
 
Bu Ürünle değiştirilen kullanılmış ürün, başka herhangi bir ürüne monte edilmemelidir. Maddi zarara ve ölüm de dahil olmak üzere kişisel yaralanmaya neden olabilir. 
 
Haznedeki fren hidroliği seviyesinin her zaman hazne üzerinde gösterilen minimum ve maksimum seviyeleri arasında olduğunu kontrol edin. Yanlış seviye, fren hidroliği sızıntılarına veya fren sisteminin verimliliğinin azalmasına neden olabilir. Hazne içinde çok fazla veya çok az fren hidroliği, frenlerin düzgün çalışmamasına ve ölüm de dahil olmak üzere kişisel yaralanmalara neden olabilir. 
 
DİKKAT!
Değiştirilen parçalar, kanuna uygun olarak bertaraf edilmelidir.
Ürünü, parçalarını ve bileşenlerini keskin şekilde çarpmaktan ve/veya zarar vermekten kaçınmak hayati öneme sahiptir, çünkü verimlilikleri bozulabilir ve arızaya neden olabilir. Gerekiyorsa, hasarlı parça veya bileşeni değiştirin. Yaralanmayı önlemek için aşağıdakileri öneririz:
  • Keskin kenarlara sahip bileşenlerin sökülmesi ve montajı esnasında mutlaka eldiven giyin.
  • Cilt yüzeylerinin balata sürtünme malzemesine ve fren pabuçlarına doğrudan temas etmesine izin vermeyin, tahrişe neden olabilir.
Garanti
Bu Ürünün, üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğunu ve malzeme ve işçilik ayıpları içermediğini garanti ederiz. Garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren iki yıl veya kanunların öngördüğü daha uzun bir süre ile sınırlıdır. Garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren iki yıl veya kanunların öngördüğü daha uzun bir süre ile sınırlıdır. Bir kusur tespit edilmesi halinde, tespit edilmesini müteakip 60 gün içinde ve satın alma tarihinden itibaren iki yıl içinde bildirilmelidir. Kusurun doğrulanması ve garanti kapsamına girmesi halinde, Ürün, tamir edilir veya yeni ya da tamamen yenilenmiş bir Ürün ile değiştirilir. Kısmen veya tamamen yanlış kullanım, yangın, kimyasal aşınma, kötüye kullanım veya kullanım amacı dışında kullanım, uygun olmayan bir model üzerinde kullanım, yanlış montaj veya üretici tarafından belirtilenin haricinde montaj ya da Ürünün Üretici tarafından talimatlarda belirtilen şekilde bakımının yapılmamasından kaynaklanan hasarlar, garanti kapsamı dışındadır.

Sormak istediğiniz başka bir şey var mı?

Brembo teknik destek ekibiyle iletişime geçin. Teknisyenlerimiz sizinle en kısa zamanda iletişime geçecek.
Dizine geri dön
Araba uydurma
Sonraki makaleyi oku
Tekerlek silindirleri değişim talimatları
Gizlilik Politikası">