03 września 2019

5 porad dotyczących przeglądu samochodu po powrocie z wakacji

„Wakacyjny stres” stanowi zagrożenie dla Twojego samochodu

Po powrocie z wakacji wszyscy jesteśmy bardziej zrelaksowani. Jednak jest ktoś, kto prawdopodobnie w ogóle nie odpoczywał - Twój samochód! Jeśli korzystałeś z niego, aby wyjechać na wakacje do nadmorskiego kurortu, naraziłeś go na nadmorskiego klimatu, działanie piasku, soli morskiej i całego wachlarza czynników zewnętrznych. Zanim wrócisz do codziennych obowiązków, pomyśl o swoim wiernym środku transportu i jego stałym zaangażowaniu w towarzyszenie Ci we wszystkich zadaniach każdego tygodnia: wykonaj przegląd, aby sprawdzić stan techniczny samochodu po powrocie z wakacji!
 
5 porad dotyczących przeglądu samochodu po powrocie z wakacji

Minionej wiosny przedstawiliśmy podstawowe kroki jakie należy wykonać przygotowując samochód do sezonu letniego. Wraz z końcem lata nadszedł czas, aby dowiedzieć się, o czym należy pamiętać przy wykonywaniu powakacyjnego przeglądu naszego auta. Oto nasze porady.
 
Dokładne czyszczenia na koniec lata
Zazwyczaj bardzo dokładnie przygotowujemy samochód przed wyjazdem na wakacje, a po powrocie nasze starania są znacznie mniejsze. Podczas podróży samochód nieuchronnie brudzi siębrudzi się zarówno na zewnątrz jak i w środku, gdzie przez układ wentylacji przedostaje się kurz, piach oraz liczne drobnoustroje. Aby utrzymać wnętrze w doskonałym stanie, należy do pielęgnacji używać odpowiednich środków, pamiętając o dezynfekcji układu wentylacji. Zaleca się również kontrolę i ewentualną wymianę filtrów. Aby usunąć pozostałości piasku lub soli morskiej, konieczne jest dokładne oczyszczenie karoserii samochodu, uszczelek, silnika i kół, w tym hamulców.
Regularna pielęgnacja oraz kontrola stanu technicznego samochodu jest niezbędna aby wydłużyć jego żywotność – również po powrocie z wakacji.
 
Opony też się zużywają
Silnik i karoseria to nie jedyne elementy narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Szkodliwe skutki działania np. nadmorskiego klimatu mogą wpływać także na opony: piasek i sól przywierają do opon więc warto je oczyścić aby zachować ich nienaganny stan. Po przejechaniu wielu kilometrów zaleca się kontrolę stanu zużycia bieżnika, który przejawia tendencję do szybszego zużywania się ze względu na wyższą temperaturę asfaltu. Także wyboista nawierzchnia może uszkodzić bieżnik opony; jeżeli zauważysz jakąkolwiek nieprawidłowość, nie wahaj się skontaktować z zaufanym warsztatem wulkanizacyjnym.
 
Sól przyspiesza korozję
Morskie powietrze jest nasycone solą, tak jak piasek i woda: właściwości korozyjne soli mogą uszkodzić karoserię i inne części samochodu. Profilaktyczna pielęgnacja nadwozia pozwala zmniejszyć negatywne skutki działania. Ponieważ wraz z wilgocią kryształki soli mogą powstawać wszędzie, należy pamiętać również o komorze silnika. Oprócz środków ostrożności podjętych przed wyjazdem, zaleca się dokładne czyszczenie pojazdu po powrocie z wakacji, w celu usunięcia większości osadów soli. Nie zapominajmy, że sól znajduje się również na odzieży i kostiumach kąpielowych, co może mieć niekorzystny wpływ na tapicerkę (coś, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed wejściem do samochodu).
Ponadto nie wolno zaniedbywać podwozia - obszaru, w którym gromadzi się sól, tworząc osad, który w dłuższej perspektywie doprowadzi do nieodwracalnej korozji metalowych elementów. Zaleca się ostrożne i dokładne mycie podwozia.
 
Uwaga na słońce
Tak jak chronisz skórę przed słońcem, powinieneś również pamiętać o ochronie Twojego samochodu przed działaniem promieni słonecznych. Słońce i wysoka temperatura to spore zagrożenie dla karoserii: latem, do lakieru i tworzyw sztucznych przywierają owady i żywice drzew, które zawierają cząsteczki organiczne, mogące nabrać właściwości korozyjnych pod wpływem gorących promieni słonecznych, nieodwracalnie uszkadzając lakier. Długie okresy wysokich temperatur powodują ryzyko pojawienia się odbarwień i plam w postaci patyny pochodzącej ze spalin, substancji chemicznych oraz kwaśnych deszczy.
Jakie środki ostrożności możesz zastosować? Przede wszystkim staraj się parkować w cieniu, w miejscach osłoniętych od słońca lub korzystać z osłon przeciwsłonecznych, aby ograniczyć do minimum działanie promieni słonecznych. Regularnie myj samochód (przynajmniej raz w miesiącu), aby pozbyć się organicznych osadów z lakieru i szyb. I nie zapominaj o pielęgnacji specjalnymi produktami: po umyciu możesz nałożyć odpowiedni wosk zabezpieczający, który spowalnia proces korozji lakieru, podczas gdy produkty w kremie na bazie żelu lub mleczka nakładaj na deskę rozdzielczą, części z tworzywa sztucznego oraz skórzaną tapicerkę, w celu zachowania jej miękkości.
 
Sprawdź olej filtry oraz płyny eksploatacyjne
Ostatni etap to przegląd hamulców, oleju i filtrów, czyli podstawowy sposób, aby upewnić się, że samochód znajduje się w najlepszym stanie przed nadejściem sezonu jesiennego. W szczególności kontrola płynu hamulcowego może zapewnić ochronę tarczom, klockom, zaciskom i całemu układowi hamulcowemu. Wilgotne strefy klimatyczne nie wpływają pozytywnie na degradację płynu hamulcowego, przede wszystkim ze względu na jego higroskopijność, czyli tendencję do pochłaniania wilgoci i tym samym sprzyjania powstawaniu zjawiska korka parowego (tzw. vapour lock). Dlatego ważne jest uzupełnienie lub wymiana płynu hamulcowego zgodnie z wytycznymi producenta zanim straci on swoje właściwości i doprowadzi do obniżenia skuteczności układu hamulcowego.
Sprawdź olej i filtry

Gdzie można przeprowadzić kontrole pojazdu po powrocie z wakacji?
 
„Wakacyjny stres” może być spotęgowany przez stan Twojego samochodu. Czy jesteś gotowy, aby wykonać niezbędne kontrole po powrocie z wakacji?
Zaufaj sieci Brembo Expert! Znajdziesz tu ofertę serwisową dopasowaną do Twoich potrzeb i najlepsze porady dotyczące konserwacji Twojego samochodu.
 
Zapamiętaj kluczowe kwestie:
  • nie wahaj się wykonać profilaktycznej pielęgnacji
  • jeśli to możliwe, regularnie czyść samochód podczas wakacji
  • po powrocie pamiętaj o wykonaniu kompleksowego czyszczenia.
Polityka prywatności">