Nowości

5 porad dotyczących przeglądu samochodu po powrocie z wakacji

03 września 2019

„Wakacyjny stres”, bardziej niż „stres pourlopowy”, stanowi zagrożenie dla Twojego samochodu

Po powrocie z wakacji wszyscy jesteśmy bardziej zrelaksowani. Jednak jest ktoś, kto prawdopodobnie w ogóle nie odpoczywał - Twój samochód! Jeśli korzystałeś z niego, aby wyjechać na wakacje do nadmorskiego kurortu, naraziłeś go na nadmierne zużycie, działanie piasku, soli i całego wachlarza czynników zewnętrznych, które są integralną częścią nadmorskiego środowiska. Zanim wrócisz do codziennych obowiązków, pomyśl o swoim wiernym środku transportu i jego stałym zaangażowaniu w towarzyszenie Ci we wszystkich zadaniach każdego tygodnia: wykonaj przegląd, aby sprawdzić stan techniczny samochodu po powrocie z wakacji!
 
5 porad dotyczących przeglądu samochodu po powrocie z wakacji

Minionej wiosny przedstawiliśmy podstawowe kroki jakie należy wykonać przygotowując samochód do sezonu letniego. Wraz z końcem lata nadszedł czas, aby dowiedzieć się, o czym należy pamiętać przy wykonywaniu powakacyjnego przeglądu. Oto nasze porady.
 
Dokładne czyszczenia na koniec lata
Zazwyczaj bardzo dokładnie przygotowujemy samochód przed wyjazdem na wakacje, a po powrocie nasze starania są znacznie mniejsze. Podczas podróży samochód nieuchronnie brudzi się, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, przede wszystkim ziemią, kurzem i liśćmi, które mogą dostać się do układu wentylacji. Aby utrzymać go w doskonałym stanie, należy czyścić ją specjalnym produktem i używać środka odkażającego. Zwłaszcza piasek jest jednym z największych wrogów Twojego samochodu: przy najmniejszym podmuchu wiatru może przeniknąć do części mechanicznych oraz wnętrza. Należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić filtry. Aby usunąć pozostałości piasku i soli, konieczne jest dokładne oczyszczenie karoserii samochodu, uszczelek, silnika i kół, w tym hamulców.
Regularna konserwacja jest niezbędna, aby przedłużyć żywotność samochodu i nie zaniedbywać jego stanu technicznego, nawet po powrocie z wakacji.
 
Opony też się zużywają
Silnik i karoseria to nie jedyne elementy narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Szkodliwe skutki działania np. morza mogą wpływać także na opony: piasek i sól przywierają do opon, co sprawia, że konieczne staje się ich oczyszczenie, aby uniknąć pogorszenia stanu opon. Po przejechaniu wielu kilometrów zaleca się kontrolę stanu zużycia opon, które przejawiają tendencję do szybszego zużywania się ze względu na wyższą temperaturę asfaltu. Także wyboista nawierzchnia może uszkodzić bieżnik opony; jeżeli zauważysz jakąkolwiek nieprawidłowość, nie wahaj się skontaktować z zaufanym warsztatem wulkanizacyjnym.
 
Sól przyspiesza korozję
Morskie powietrze jest nasycone solą, tak jak piasek i woda: właściwości korozyjne soli mogą uszkodzić karoserię i inne części samochodu. Profilaktyczna pielęgnacja nadwozia pozwala zmniejszyć negatywne skutki działania, jednakże wraz z wilgocią kryształki soli mogą powstawać wszędzie, także w komorze silnika. Oprócz środków ostrożności podjętych przed wyjazdem, zaleca się dokładne czyszczenie pojazdu po powrocie z wakacji, w celu usunięcia większości osadów soli. Nie zapominajmy, że sól znajduje się również na odzieży i kostiumach kąpielowych, co może mieć niekorzystny wpływ na tapicerkę (coś, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed wejściem do samochodu).
Ponadto nie wolno zaniedbywać podwozia - obszaru, w którym gromadzi się sól, tworząc osad, który w dłuższej perspektywie doprowadzi do nieodwracalnej korozji metalowych elementów. Zaleca się ostrożne i dokładne mycie podwozia.
 
Uwaga na słońce
Tak jak chronisz skórę przed słońcem, powinieneś również pamiętać o ochronie Twojego samochodu przed działaniem promieni słonecznych. Słońce i wysoka temperatura stanowią prawdziwy problem dla karoserii: latem lakier i elementy z tworzywa sztucznego zbierają owady i żywicę drzew, które zawierają cząsteczki organiczne, mogące nabrać właściwości korozyjnych pod wpływem gorących promieni słonecznych, nieodwracalnie naruszając lakier. Długie okresy wysokich temperatur powodują ryzyko pojawienia się odbarwień i plam w postaci patyny pochodzącej ze spalin, substancji chemicznych oraz kwaśnych deszczy.
Jakie środki ostrożności możesz zastosować? Przede wszystkim staraj się parkować w cieniu, w miejscach osłoniętych od słońca lub korzystać z osłon przeciwsłonecznych, aby ograniczyć do minimum działanie promieni słonecznych. Regularnie myj samochód (przynajmniej raz w miesiącu), aby pozbyć się organicznych osadów z lakieru i szyb. I nie zapominaj o pielęgnacji specjalnymi produktami: po umyciu możesz nałożyć odpowiedni wosk zabezpieczający, który spowalnia proces korozji lakieru, podczas gdy produkty w kremie na bazie żelu lub mleczka nakładaj na deskę rozdzielczą, części z tworzywa sztucznego oraz skórzaną tapicerkę, w celu zachowania jej miękkości.
 
Sprawdź olej i filtry
Ostatni etap to przegląd hamulców, oleju i filtrów, czyli podstawowy sposób, aby upewnić się, że samochód znajduje się w najlepszym stanie przed nadejściem sezonu jesiennego. W szczególności kontrola płynu hamulcowego może zapewnić ochronę tarczom, klockom, zaciskom i całemu układowi hamulcowemu. Wilgotne strefy klimatyczne nie wpływają pozytywnie na degradację płynu hamulcowego, przede wszystkim ze względu na jego higroskopijność, czyli tendencję do pochłaniania wilgoci i tym samym sprzyjania powstawaniu zjawiska korka parowego (tzw. vapour lock). Dlatego ważne jest uzupełnienie lub wymiana płynu hamulcowego zgodnie z wytycznymi producenta oraz przed początkiem pogarszania się właściwości smarnych i w konsekwencji zużycia hamulców, tarcz i klocków.
Sprawdź olej i filtry

Gdzie można przeprowadzić kontrole pojazdu po powrocie z wakacji?
 
„Wakacyjny stres” może zatem być problemem wynikającym ze stanu, w jakim znajduje się Twój samochód. Czy jesteś gotowy, aby wykonać niezbędne kontrole po powrocie z wakacji?
Zaufaj sieci Brembo Expert! Znajdziesz tu ofertę serwisową dopasowaną do Twoich potrzeb i najlepsze porady dotyczące konserwacji Twojego samochodu.
 
The key points to remember:
  • nie wahaj się wykonać profilaktycznej pielęgnacji
  • jeśli to możliwe, regularnie czyść samochód podczas wakacji
  • po powrocie pamiętaj o wykonaniu kompleksowego czyszczenia.
Brembo Parts close
Zapisz się do newslettera
Otrzymuj informacje na temat nowych produktów, treści pomocy technicznej i wszystkich nowości ze świata Brembo.
Zapisz się teraz!