Płyn hamulcowy: niezbędny dla układu hamulcowego samochodu

 
Tarcze, zaciski, klocki i pompa hamulcowa to cztery główne elementy każdego układu hamulcowego, ale ich prawidłowe działanie ostatecznie zależy od płynu hamulcowego. To on bowiem przekazuje siłę wywieraną przez kierowcę na pedał hamulca.
 

Płyn hamulcowy: właściwości i rodzaje

 
Płyn hamulcowy charakteryzuje się przede wszystkim niską ściśliwością, ale są jeszcze dwa inne ważne parametry charakterystyczne dla różnych rodzajów płynów hamulcowych: temperatura wrzenia i lepkość.
  • W nowoczesnych samochodach stosowane są głównie płyny hamulcowe na bazie glikolu, oznaczane skrótem DOT (Department of Transportation). Najczęściej używane posiadają oznaczenie DOT3, DOT4, DOT5.1, w zależności od ich temperatury wrzenia i lepkości;
  • w niektórych samochodach z centralnym układem hamulcowo-sprzęgłowym stosowany jest płyn hamulcowy na bazie mineralnej, oznaczany skrótem LHM.
 
Płynów DOT i LHM nie wolno nigdy ze sobą mieszać.
 
Płyn hamulcowy: niezbędny dla układu hamulcowego samochodu
 

Temperatura robocza i korek parowy

 
Układ hamulcowy i płyn hamulcowy mogą pracować w różnym zakresie temperatur, a w najtrudniejszych warunkach temperatura płynu może osiągać nawet 200°. 
Gdy temperatura robocza przekracza temperaturę wrzenia płynu, tworzą się pęcherzyki pary. Zjawisko to określane jest mianem korka parowego, a prowadzi do wydłużenia drogi hamowania. Powstanie ono w efekcie pochłaniania wilgoci z zewnątrz przez porowatość przewodów.
 

Lepkość i systemy elektroniczne układu hamulcowego

 
Lepkość płynu hamulcowego jest kolejnym istotnym parametrem dla prawidłowego działania układu hamulcowego, zwłaszcza w nowoczesnych pojazdach wyosażonych w system ABS oraz elektroniczne systemy kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy (ESP).
Systemy te wyposażone są w szereg czujników o bardzo wąskich kanalikach, przez które przepływa płyn hamulcowy. Tylko jego odpowiednia lepkość (płynność) zagwarantuje precyzyjne i natychmiastowe działanie czujników.
Ponadto płyn hamulcowy musi umożliwiać prawidłowe działanie układu nawet w bardzo surowych warunkach klimatycznych. Dlatego parametr lepkości jest niezwykle istotny, aby nie było żadnych opóźnień w reakcji któregokolwiek z systemów.
 
Inne kluczowe właściwości płynu hamulcowego to ochrona przed korozją, właściwości smarne, kompatybilność z elastomerami i optymalna stabilność termiczna.
Płyn hamulcowy należy sprawdzać w zalecanych przez producenta pojazdu odstępach czasu i w razie potrzeby wymieniać na nowy. Jest to jeden z warunków idealnej konserwacji układu hamulcowego przekładający się na poprawę bezpieczeństwa.

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Dodatkowe informacje
Przeczytaj kolejny artykuł
Zestaw naprawczy zacisków hamulcowych
Polityka prywatności">