Który płyn hamulcowy jest właściwy dla mojego samochodu?

Kiedy go wymienić? Czy poszczególne płyny można ze sobą zamieniać?
 
Prawidłowe działanie układu hamulcowego zależy nie tylko od konserwacji elementów mechanicznych i hydraulicznych, które się na niego składają, lecz także od jakości płynu hamulcowego, który musi przetwarzać ciśnienie mechaniczne pedału na ciśnienie hydrauliczne w zacisku hamulcowym.

Oprócz tej ważnej funkcji płyn hamulcowy odpowiada również za smarowanie układu hamulcowego i ochronę jego komponentów przed korozją.
 

Kiedy?

Z reguły zaleca się wymianę płynu hamulcowego zgodnie ze specyfikacją zalecaną przez producenta, która może być różna w zależności od rodzaju zastosowanego produktu. Płyn hamulcowy ulega dosyć szybko zużyciu nawet w przypadku przedostania się do niego minimalnej ilości wody, dlatego na ogół zalecamy jego wymianę po upływie 2 – 3 lat.
Z czasem płyn hamulcowy ma tendencję do pochłaniania wilgoci zewnętrznej przez porowatość przewodów hamulcowych. Prowadzi to do stopniowego pogorszenia się jego pierwotnych właściwości, w szczególności temperatury wrzenia, która w płynie eksploatowanym przez 3 lata może być znacznie niższa niż temperatura nowego płynu. Prowadzi to do wolniejszych reakcji podczas hamowania, a w niektórych przypadkach do powstania skoku jałowego pedału: zjawisko to określa się mianem „korka parowego”, a polega na wrzeniu płynu hamulcowego po osiągnięciu wysokich temperatur podczas hamowania.
Ponadto płyn powinien być idealnie jasny i czysty. Ciemny, mętny płyn oznacza, że zgromadziły się w nim zanieczyszczenia i że nadszedł czas, aby go wymienić.
 

Jaki?

W instrukcji obsługi samochodu można sprawdzić, który płyn hamulcowy jest prawidłowy.
Ogólnie rzecz biorąc, płyny hamulcowe DOT 4 i DOT 4 LV, czyli o niskiej lepkości, spełniają wymagania techniczne 90% samochodów poruszających się w Europie i na świecie.
Brembo DOT 4 to płyn odpowiedni do stosowania we wszystkich samochodach, od najstarszych po najnowsze, również tych wyposażonych w systemy ABS.
W samochodach najnowszej generacji, które oprócz systemu ABS dysponują systemami kontroli stabilności lub kontroli trakcji (ESP, ASR, TCS, EBD), sugerujemy zastosowanie jeszcze bardziej skutecznego płynu, szczególnie pod względem lepkości w niskich temperaturach. Mowa o płynie hamulcowym Brembo DOT 4 LV (Low viscosity).
We wspomnianych systemach elektronicznych płyn przepływa przez mechanizmy sterowania (zazwyczaj są to zawory o mocno ograniczonym przepływie), dlatego kluczowe znaczenie ma jego wysoka płynność niezbędna, aby zapewnić precyzyjne, natychmiastowe przeniesienie ciśnienia.
Dla osób, które preferują bardziej sportowy styl jazdy i agresywnie korzystają z hamulców, jako alternatywę dla DOT 4 LV możemy zaproponować DOT 5.1, który – ze względu na swoje właściwości – wymaga jednak bardziej uważnej obsługi serwisowej niż DOT 4.
 

Czy poszczególne płyny można ze sobą mieszać?

Układy hamulcowe samochodów zaprojektowano z myślą o zastosowaniu specyficznego typu płynu. Dlatego w danym samochodzie należy kontynuować stosowanie danego typu płynu przez cały okres jego eksploatacji, ponieważ wewnętrzne elementy układu hamulcowego zostały zaprojektowane, wybrane i przetestowane do działania z takim, a nie innym płynem. Chociaż wszystkie płyny DOT 3 i DOT 4 wykonane są na bazie glikolu, skład chemiczny każdego typu płynu jest inny, więc będzie miał inny wpływ na układ. Aby zagwarantować prawidłowe i skuteczne działanie systemu zgodnie z przeznaczeniem, najlepiej kontynuować stosowanie płynu hamulcowego sugerowanego przez producenta.

Ewentualnie, jeśli odczuwa się potrzebę poprawy osiągów swoich hamulców, można użyć płynu hamulcowego o parametrach wyższych niż oryginalne.

Dlatego w nieograniczony sposób można przechodzić z płynu np. DOT 3 na DOT 4 lub z DOT 4 na DOT 4LV. W niektórych przypadkach jest to wręcz zalecane. Niebezpieczne natomiast byłoby przechodzenie na DOT niższy niż sugerowany przez producenta.
 

Pogłębienie wiedzy

Jaką funkcję pełni płyn hamulcowy i dlaczego wymaga regularnej kontroli:
 
 

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Jak wybrać odpowiedni produkt
Przeczytaj kolejny artykuł
Standardowe klocki hamulcowe czy klocki Xtra: które wybrać?
Polityka prywatności">