Select your location
Select your location

Który płyn hamulcowy jest właściwy dla mojego samochodu?

Kiedy go wymienić? Czy poszczególne płyny można ze sobą zamieniać?
 
Prawidłowe działanie układu hamulcowego zależy nie tylko od konserwacji elementów mechanicznych i hydraulicznych, które się na niego składają, lecz także od jakości płynu hamulcowego, który musi przetwarzać ciśnienie mechaniczne pedału na ciśnienie hydrauliczne w zacisku hamulcowym.

Oprócz tej ważnej funkcji płyn hamulcowy odpowiada również za smarowanie układu hamulcowego i ochronę jego komponentów przed korozją.
 
Kiedy?
Z reguły zaleca się wymianę płynu hamulcowego zgodnie ze specyfikacją zalecaną przez producenta, która może być różna w zależności od rodzaju zastosowanego produktu. Płyn hamulcowy ulega dosyć szybko zużyciu nawet w przypadku przedostania się do niego minimalnej ilości wody, dlatego na ogół zalecamy jego wymianę po upływie 2 – 3 lat.
Z czasem płyn hamulcowy ma tendencję do pochłaniania wilgoci zewnętrznej przez porowatość przewodów hamulcowych. Prowadzi to do stopniowego pogorszenia się jego pierwotnych właściwości, w szczególności temperatury wrzenia, która w płynie eksploatowanym przez 3 lata może być znacznie niższa niż temperatura nowego płynu. Prowadzi to do wolniejszych reakcji podczas hamowania, a w niektórych przypadkach do powstania skoku jałowego pedału: zjawisko to określa się mianem „korka parowego”, a polega na wrzeniu płynu hamulcowego po osiągnięciu wysokich temperatur podczas hamowania.
Ponadto płyn powinien być idealnie jasny i czysty. Ciemny, mętny płyn oznacza, że zgromadziły się w nim zanieczyszczenia i że nadszedł czas, aby go wymienić.
 
Jaki?
W instrukcji obsługi samochodu można sprawdzić, który płyn hamulcowy jest prawidłowy.
Ogólnie rzecz biorąc, płyny hamulcowe DOT 4 i DOT 4 LV, czyli o niskiej lepkości, spełniają wymagania techniczne 90% samochodów poruszających się w Europie i na świecie.
Brembo DOT 4 to płyn odpowiedni do stosowania we wszystkich samochodach, od najstarszych po najnowsze, również tych wyposażonych w systemy ABS.
W samochodach najnowszej generacji, które oprócz systemu ABS dysponują systemami kontroli stabilności lub kontroli trakcji (ESP, ASR, TCS, EBD), sugerujemy zastosowanie jeszcze bardziej skutecznego płynu, szczególnie pod względem lepkości w niskich temperaturach. Mowa o płynie hamulcowym Brembo DOT 4 LV (Low viscosity).
We wspomnianych systemach elektronicznych płyn przepływa przez mechanizmy sterowania (zazwyczaj są to zawory o mocno ograniczonym przepływie), dlatego kluczowe znaczenie ma jego wysoka płynność niezbędna, aby zapewnić precyzyjne, natychmiastowe przeniesienie ciśnienia.
Dla osób, które preferują bardziej sportowy styl jazdy i agresywnie korzystają z hamulców, jako alternatywę dla DOT 4 LV możemy zaproponować DOT 5.1, który – ze względu na swoje właściwości – wymaga jednak bardziej uważnej obsługi serwisowej niż DOT 4.
 
Czy poszczególne płyny można ze sobą mieszać?
Układy hamulcowe samochodów zaprojektowano z myślą o zastosowaniu specyficznego typu płynu. Dlatego w danym samochodzie należy kontynuować stosowanie danego typu płynu przez cały okres jego eksploatacji, ponieważ wewnętrzne elementy układu hamulcowego zostały zaprojektowane, wybrane i przetestowane do działania z takim, a nie innym płynem. Chociaż wszystkie płyny DOT 3 i DOT 4 wykonane są na bazie glikolu, skład chemiczny każdego typu płynu jest inny, więc będzie miał inny wpływ na układ. Aby zagwarantować prawidłowe i skuteczne działanie systemu zgodnie z przeznaczeniem, najlepiej kontynuować stosowanie płynu hamulcowego sugerowanego przez producenta.

Ewentualnie, jeśli odczuwa się potrzebę poprawy osiągów swoich hamulców, można użyć płynu hamulcowego o parametrach wyższych niż oryginalne.

Dlatego w nieograniczony sposób można przechodzić z płynu np. DOT 3 na DOT 4 lub z DOT 4 na DOT 4LV. W niektórych przypadkach jest to wręcz zalecane. Niebezpieczne natomiast byłoby przechodzenie na DOT niższy niż sugerowany przez producenta.
 
Pogłębienie wiedzy
Jaką funkcję pełni płyn hamulcowy i dlaczego wymaga regularnej kontroli:
 
 

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Jak wybrać odpowiedni produkt
Przeczytaj kolejny artykuł
Standardowe klocki hamulcowe czy klocki Xtra: które wybrać?