Jak rozruszać zastane hamulce: porady Brembo

Restrykcje z powodu pandemii zmieniły sposób życia wielu ludzi. Wielu z nas pracuje w swoich domach, a korzystanie z samochodu zostało ograniczone wyłącznie do niezbędnych podróży zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami. Oznacza to, że samochody, przez pewien czas, będą stać na parkingach. W przypadku tych osób, które nie dysponują garażami, ich samochody są narażone na oddziaływanie warunków środowiskowych.
Długo nieużywane hamulce mogą działać niepoprawnie.
 
Na powierzchni tarcz hamulcowych może powstać rdzawy nalot, który w przypadku normalnego korzystania z pojazdu, znika tuż po użyciu hamulców.
Ale jeśli z samochodu nie korzysta się przez pewien czas, może to spowodować powstawanie coraz większych obszarów dotkniętych korozją. Rdza na powierzchni hamulców może powodować hałas podczas hamowania, ale – co bardziej martwiące – może nawet wydłużyć drogę hamowania z powodu ograniczonych osiągów układu hamulcowego.
 
Nie jest to jedyny problem, ponieważ jeśli pojazd pozostawiono z włączonym hamulcem postojowym, klocki/szczęki przylegały przez pewien czas do tarcz/bębnów.  Tworząca się wówczas rdza może spowodować, że komponenty te skleją się ze sobą i przy kolejnej próbie użycia samochodu poruszenie kołami może być utrudnione. Zjawisko takie zwane jest sklejeniem się materiału ciernego.
 
Można go uniknąć, wykonując kilka prostych czynności:
  • Uruchom silnik, zwolnij hamulec postojowy i przestaw nieco samochód do przodu i do tyłu, delikatnie włączając hamulce.
  • Pozwoli to usunąć korozję z powierzchni hamulców, zapobiegnie jej powstaniu w przyszłości, a co za tym idzie uchroni nasz układ przed poważnymi usterkami.
    Zaleca się wykonywać tę czynność raz w tygodniu i można ją połączyć z pracą silnika wymaganą przez 15 minut w celu naładowania akumulatora i utrzymania go w odpowiedniej kondycji.
  • Jeśli nie jesteś w stanie wykonywać tych niezbędnych czynności konserwacyjnych, zachowaj maksymalną ostrożność, kiedy po raz pierwszy skorzystasz z samochodu po długim postoju. Koniecznie sprawdź hamulce, delikatnie włączając je, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Niektóre dźwięki dobiegające z hamulców (pisk, zgrzyt, trzeszczenie) mogą występować przez pierwsze kilka kilometrów z powodu powstałej na nich rdzy.
  • Gdyby hałas nie ustępował i gdyby towarzyszyły mu inne objawy (drgania) lub, co gorsza, gdyby nie dało się ruszyć autem z powodu zablokowanych kół, skontaktuj się z najbliższym Ekspertem Brembo, który przywróci sprawność Twojego samochodu.

Czy masz jakieś inne pytania?

Skontaktuj się z działem pomocy technicznej Brembo, nasi technicy odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe!
Wróć do spisu treści
Konserwacja
Przeczytaj kolejny artykuł
Minimalna grubość tarczy hamulcowej
Polityka prywatności">