Jaká je ta správná brzdová kapalina pro mé auto?

Kdy ji mám vyměnit? Jsou brzdové kapaliny zaměnitelné?
 
Správné fungování brzdové soustavy závisí nejen na údržbě jeho mechanických a hydraulických komponentů, ale také na kvalitě brzdové kapaliny, jejímž úkolem je přeměna mechanického stlačení pedálu na hydraulický tlak v brzdovém třmenu.

Kromě této životně důležité úlohy je brzdová kapalina odpovědná za udržování mazání brzdové soustavy a ochranu jejích komponentů před korozí.
 

Kdy?

Obvykle se doporučuje vyměnit brzdovou kapalinu podle specifických doporučení výrobce, které se mohou lišit v závislosti na typu použitého výrobku. Zhoršení stavu brzdové kapaliny je poměrně rychlé, a to i za přítomnosti minimálního množství vody, a proto zpravidla doporučujeme vyměnit ji po uplynutí 2 až 3 let.
Postupem času má brzdová kapalina tendenci přes póry brzdových potrubí absorbovat vnější vlhkost. To vede k postupnému zhoršování původních vlastností, zejména bodu varu, což může být u 3leté brzdové kapaliny podstatně nižší než u zcela nové brzdové kapaliny. To vede k pomalejší reakci při brzdění a v některých případech nemá stlačení brzdového pedálu žádný účinek: tento jev se nazývá plynová kapsa a brzdová kapalina při něm vře, protože při brzdění dosahuje vysoké teploty.
Kromě toho by měla být brzdová kapalina ideálně průzračná a čistá. Tmavá a zakalená brzdová kapalina naznačuje, že se v ní nahromadily nečistoty, a že je čas ji vyměnit.
 

Kterou kapalinu?

Správnou brzdovou kapalinu pro vaše auto můžete zkontrolovat v příručce údržby.
Obecně platí, že brzdové kapaliny DOT 4 a DOT 4 s nízkou viskozitou splňují technické požadavky pro 90% automobilů jezdících v Evropě a na celém světě.
Brzdová kapalina Brembo DOT 4 je vhodná pro použití ve všech automobilech, od nejstarších po nejnovější modely, včetně těch, které jsou vybavené protiblokovacím systémem (ABS).
Pro vozidla nejnovější generace, které mají kromě systému ABS i systémy kontroly stability nebo trakce (ESP, ASR, TCS, EBD), doporučujeme ještě výkonnější kapalinu, zejména pokud jde o viskozitu při nízkých teplotách. Máme na mysli brzdovou kapalinu Brembo DOT 4 LV (s nízkou viskozitou).
V těchto elektronických systémech kapalina protéká řídícími mechanismy (obecně se jedná o ventily s velmi úzkými průchody) a je nezbytné, aby kapalina proudila hladce, zejména kvůli potřebě přesného a okamžitého přenosu tlaku.
Pro uživatele, kteří upřednostňují sportovnější využití svého automobilu a jeho brzd, doporučujeme jako alternativu k našemu DOT 4 LV použít brzdovou kapalinu DOT 5.1, která si však vzhledem ke své vlastnosti vyžaduje ještě pečlivější údržbu než kapaliny DOT 4.
 

Jsou brzdové kapaliny zaměnitelné?

Brzdové soustavy automobilů jsou navrženy tak, aby využívaly specifický typ kapaliny. Automobil by tedy měl po celou dobu své životnosti stále používat tento konkrétní typ kapaliny, zejména proto, že vnitřní komponenty brzdové soustavy byly navrženy, vybrány a testovány na provoz s touto konkrétní kapalinou. I když jsou všechny kapaliny DOT 3 a DOT 4 na bázi glykolu, chemické složení každého typu kapaliny je odlišné, proto bude mít na soustavu jiný vliv. Abyste zajistili, že systém funguje tak, jak má, nejlépe uděláte, když budete nadále používat brzdovou kapalinu doporučenou výrobcem.

Případně, pokud cítíte potřebu zlepšit výkonnost brzd, můžete použít brzdovou kapalinu s lepšími specifikacemi jako jsou původní. 

Proto je zcela v pořádku vyměnit například DOT 3 za DOT 4 nebo DOT 4 za DOT 4LV. V některých případech je to dokonce vhodné. Bylo by však nebezpečné vyměnit kapalinu za nižší DOT, než je doporučená výrobcem.
 

Objevte více

Co dělá brzdová kapalina a proč je důležitá její údržba:
 
 

Je ještě něco, na co se chcete zeptat?

Kontaktujte tým technické podpory Brembo. Naši technici se vám ozvou co nejdříve!
Návrat na seznam
Jak si vybrat správný výrobek
Přečtěte si následující článek
Standardní brzdové destičky nebo destičky Xtra: které si vyberete?
Zásady ochrany osobních údajů">