18 czerwca 2018

Płyn hamulcowy: kiedy wymiana ratuje całą drużynę

Wymiana płynu hamulcowego chroni stan wszystkich komponentów Twojego układu hamulcowego. Ale jak często trzeba go wymieniać?

Wciskasz pedał hamulca w podłogę, a Twoje auto nadal się toczy? Być może czas już sprawdzić układ hamulcowy, a zwłaszcza stan płynu hamulcowego.
Właściwe działanie tarcz, klocków, zacisków i pompy hamulcowej zależy bowiem od efektu smarującego zapewnianego przez płyn hamulcowy oraz od jego zdolności do ochrony najważniejszych komponentów układu przed korozją. To element często pomijany lub dolewany "na oko", bez zastanowienia się nad jego stanem, podczas gdy prawidłowa kontrola płynu może uratować zdrowie całego układu hamulcowego i zapewnić skuteczne hamowanie.   
    
KIEDY - I DLACZEGO - WYMIENIAĆ PŁYN HAMULCOWY 
 
Czas hamowania rośnie wraz z upływem... czasu. To nie jest gra słów: płyn hamulcowy ulega degradacji dość szybko i traci swoje pierwotne właściwości. Podstawową przyczyną jest jego higroskopijność, czyli tendencja do absorbowania wilgoci, która następnie przekształca się w parę wodną (nawet dużo wcześniej przed osiągnięciem temperatury wrzenia podanej na opakowaniu płynu hamulcowego), co powoduje niebezpieczne wydłużenie skoku pedału, a co za tym idzie, obniżenie osiągów i opóźnienie odpowiedzi układu podczas hamowania. 
Zazwyczaj zaleca się więc wymieniać płyn hamulcowy zgodnie z konkretnymi informacjami podanymi przez producenta, gdyż te wskazówki mogą się różnić w zależności od typu zastosowanego produktu. Parametry płynu hamulcowego obniżają się dość szybko również w przypadku obecności nawet minimalnych ilości wody, tak więc zasadniczo zalecamy wymianę po upływie 2-3 lat
Oczywiście, jeżeli występuje zjawisko Vapour Lock (wcześniejsze wrzenie płynu spowodowane wilgocią) lub inne, ciężkie warunki eksploatacji mogące przyspieszyć degradację płynu, lepiej wymienić go wcześniej.
 
7 PORAD JAK SKONTROLOWAĆ I WYMIENIĆ PŁYN HAMULCOWY
 
Odporność na zjawisko powstawania korków parowych (Vapour Lock), właściwości antykorozyjne oraz temperatura wrzenia wyższa niż wymagają standardy: płyny hamulcowe Brembo stawiają na jakość, aby zapewnić Ci bezpieczne hamowanie w każdych warunkach. Nasze doświadczenie zapewnia Ci siedem łatwych porad ułatwiających kontrolę i wymianę. 
 
  • Przed wymianą klocków hamulcowych dobrze jest sprawdzić poziom płynu hamulcowego, przede wszystkim jeżeli klocki nie mają wskaźników zużycia.
  • Przed ponownym montażem tłoczków w zacisku, skontroluj poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym  aby zapobiec jego wylaniu.   
  • Jeżeli poziom płynu hamulcowego jest wyższy niż zalecany, sprawdź, czy został już dolany.
  • Idealny poziom płynu hamulcowego mieści się pomiędzy znacznikiem poziomu minimalnego (do którego nigdy nie może się zbliżać) a znacznikiem poziomu maksymalnego. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli poziom spada blisko poziomu minimalnego, nie znaczy to na pewno, że jest to spowodowane niewystarczającą ilością płynu. Wręcz przeciwnie, przyczyną może być zużycie materiałów ciernych, takich jak tarcze i klocki, co zwiększa ilość płynu hamulcowego w układzie zamiast w zbiorniku. Przed dolaniem płynu warto więc sprawdzić stan innych komponentów układu hamulcowego.
  • Staraj się, aby płyn hamulcowy nie kapał na karoserię, ponieważ niszczy lakier.
  • Trzymaj korek zbiornika odkręcony tylko na czas kontroli / dolewania, ponieważ płyn hamulcowy jest higroskopijny (pochłania wilgoć).
  • Staraj się używać nowej, lub niedawno otwartej butelki z płynem hamulcowym.
 
A na koniec zalecenie, mające na celu zachowanie zdrowia osób, które kochają samodzielnie wykonywać naprawy: płyn hamulcowy jest z natury wysoce żrący, dlatego też trzeba się z nim obchodzić z zachowaniem najwyższej ostrożności i nie dopuszczać do kontaktu ze skórą, odzieżą, częściami mechanicznymi i karoserią samochodu.  
 
 
 
Polityka prywatności">