Logo Brembo Upgrade

Fren balataları

Yarış Arabası

Cluster Racing

Maksimum sürtünme ve sıfır zayıflama

Bir çift Z04 ve Z03 motosiklet fren balatası
Fren balataları, fren sistemindeki en küçük yekpare parçalardır, ancak aynı zamanda baskıya en fazla maruz kalan parçalardan biridir, o nedenle doğru bileşeni seçmek, özellikle her defasında yüzlerce mil ve yılda on binlerce mil seyahat ettiğinizde hayati öneme sahiptir.
 
Brembo Z04 sinterlenmiş balatalar, Dünya Superbike şampiyonalarında çelik disk üzerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapışkan içermeyen bir sinterleme işlemi ile çok sayıda aglomera (toplaşık) bileşikler içermektedir.
Z04 fren balatalarının performans grafiği
Z04 balataları
Gerçek fabrika balatalarıdır ve ayrıca en popüler, sokakta kullanımı yasal olan çoğu süper-spor motosikletler için de mevcuttur. Kullanılan bileşikler nedeniyle sürtünme katsayısı, halihazırda 50°C'de 0.8 üzerindedir ve 400°C sıcaklığına ulaşana kadar bu eşiğin altına düşmez.
 
İlk bileşene eklenen yağlayıcılar, yüksek disk sıcaklığında bile istikrarlı, yumuşak bir frenleme sağlar. Bu da fren zayıflamasını, yani frenleme verimliliği azalması ihtimalini azaltır. Aşındırıcılar da ayrıca diskleri temiz tutarak ve frenleme yüzeyi üzerindeki kalıntıları gidererek, sürtünme seviyelerini yüksek tutar.
Z03 fren balatalarının performans grafiği
Z03 Balataları
Diğer iki sinterli balata, Brembo'nın yarış dünyasındaki deneyimleriyle oluşturulmuştur.
  Z03, bir Z04 varyantıdır ve Dünya Dayanıklılık Şampiyonasındaki (World Endurance Championship) en iyi ekipler tarafından tercih edilmektedir, azaltılmış aşınma, kolay geçiş ve olağanüstü dayanıklılığı ile 8, 12 ve hatta 24-saatlik yarışlar için idealdir.
Bir çift H38 motosiklet fren balatası
H38 balataları
Diğer yandan H38 balata, arka kaliper üzerinde kullanılmaktadır ve yüksek sıcaklıklarda ve soğuk havalarda mükemmel performans sağlar. Bu ayrıca aşınmayı azaltır ve aşınana kadar istikrarlı performans sağlar.

Motosikletlerini hem pistte hem yolda kullanan pist meraklıları için Brembo, önceki balatalara kıyasla giriş-seviyesinde bir bileşen olan Z10'u geliştirmiştir ve maliyetleri düşürmüş olup, en popüler süper-spor motosikletler için kullanılmaktadır.
Gizlilik Politikası">